ŽLTÁ

/ YELLOW /

Premiéra v SR: 7. september 2017 (Projekt 100)
Koniec monopolu: 1. september 2022
Krajina pôvodu: Slovensko

Rok výroby: 2017
Odporučená prístupnosť: prístupný

Formát: DCP

Jaz. verzia: bez dialógu

Minutáž: 6 min.
Žáner: krátky animovaný film

Réžia a námet: Ivana Šebestová Scenár: Ivana Šebestová, Katarína Moláková Dramaturg: Ivana Laučíková│ Animácia: Ivana Šebestová, Martina Frajštáková Hudba: Michal Novinski│ Zvuk: Tobias Potočný │Mix: Bohumil Martinák│ Klavír: Vladimír Šarišský│ Spev: Katarína Kurucová│ Strih: Ivana Šebestová │Producent: Katarína Kerekesová ( Fool Moon, s.r.o.) │Koproducent: Ivana Laučíková ( Feel me film, s.r.o.)

Krátky popis:

Film ŽLTÁ rozpráva o slobode, hľadaní spontaneity a prijatí seba samého.

Synopsa:

Žltá je príbeh o slobode. Hlavná hrdinka Viola, operná speváčka, je zviazaná svojou predstavou o tom, ako má žiť. Uzatvára sa pred svetom, aby sa mohla naplno venovať svojej profesii, no takýto život ničí nielen ju, ale aj samotnú hudbu. Na vrchole svojej kariéry sa Viola napokon oslobodí a otvorí sa životu. Film je založený na kontraste dvoch komplementárnych farieb – žltej a fialovej. Žltá farba tradične symbolizuje radosť, slnko, životnú energiu, ale tiež nebezpečenstvo, zatiaľ čo fialová je farbou smútku, duchovna, či tajomstva. Hlavná hrdinka sa utieka do bezpečného „fialového sveta“, v ktorom je všetko dané a nemenné ako linky notovej osnovy. Vyhýba sa “žltému svetu”, ktorý je premenlivý, spontánny a možno nebezpečný. Bojí sa, čo by sa stalo, keby prijala tento opačný aspekt života. Keď však nakoniec žltú absorbuje, nájde radosť a slobodu symbolizovanú neohraničeným morom.

Ivana Šebestová (1979)

Absolvovala magisterské a doktorandské štúdium animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave, kde neskôr pôsobila ako odborná asistentka. Ako animátorka spolupracovala na projektoch PIK A NIK (r. Martin Snopek), KAMENE (r. Katarína Kerekesová) a MIMI A LÍZA (r. Katarína Kerekesová). Ako ilustrátorka sa podieľala na vzniku kníh Gulliverove cesty a Mimi a Líza 1 a 2. Svoje tvorivé kvality potvrdila pri tvorbe autorských animovaných filmov ŠTYRI (2007) a SNEH (2013), ktoré získali národné ceny Slnko v sieti a reprezentovali slovenskú animovanú tvorbu v zahraničí účasťou a oceneniami na mnohých medzinárodných festivaloch. Autorský krátky film ŽLTÁ dotvára autorkinu trilógiu príbehov o hĺbke a „viacvrstvosti“ duše človeka.

Pridaj komentár